IMG_20260531_195845_513

Hramul la Grătiești: sărbătoare care amintește cât de important este să fim uniți, solidari, binevoitori și respectuoși

31 mai 2026

Hramul localității este sărbătorit astăzi în suburbia Grătiești. Viceprimarul municipiului Chișinău, Olesea Pșenițchi, a felicitat sătenii cu această sărbătoare sfântă, care unește la o masă familiile, rudele și prietenii.

Această zi ne amintește cât de important este să fim uniți, solidari, binevoitori și respectuoși. Doar prim comunicare și împreună putem să ne creăm un viitor mai bun și mai sigur.

Treptat dar sigur, împreună cu locuitorii și administrația din Grătiești reușim să facem schimbări spre bine în comună. În ultimii ani, Primăria municipiului Chișinău a finanțat la Grătiești proiecte de dezvoltare a infrastructurii în valoare de aproape 17 milioane de lei.

Pentru prima dată, la grădinițele din Grătiești și Hulboaca au fost construite mini-stadioane, unde pentru preșcolari sunt organizate activitățile de dezvoltare fizică în aer liber. Bucătăriile ambelor instituții au fost dotate cu utilaj modern.

Primăria Chișinău a investit și în eficientizarea energetică a Liceului Teoretic ”Grătiești”. Toate blocurile școlii au fost izolate termic. Datorită acestui proiect, astăzi școala suportă cheltuieli mai mici la resursele termoenergetice, iar banii economisiți sunt investiți în dezvoltare și programele de educație.

Pentru locuitorii din sat a fost amenajat și un stadion multifuncțional, care a fost construit cu suportul municipal.

De asemenea, Primăria Chișinău a fost partener de investiții și la construcția Centrului administrativ cultural din Grătiești.

Doar împreună și prin dialog putem crea condiții atractive pentru oameni.

La mulți ani, Grătiești!